Zaznacz stronę

Notowanie wizualne - czy warto się nim zainteresować?

Jak to się dzieje, że szybko zapominam? Dlaczego nie pamiętam tego co zapisałem? Moje notatki są takie porządne i czytelne. Czy na pewno? Czy jesteś pewien, że twoje zapiski nie są przypadkiem nudne dla twojego mózgu?

Większość notatek na całym świecie wygląda podobnie. Jest to albo ciągły tekst zawierający wiele myśli, albo wypunktowana lista, ewentualnie połączenie tych dwóch form zapisu. Czasami w notatce pojawia się wykres albo diagram. I jak przy takim sposobie zapisu nasz mózg ma się nie nudzić. Informacja dociera do niego jednym kanałem. Zajmuje się nią lewa półkula, prawa w tym czasie nie zwraca wcale uwagi na to co jest zapisane.

Półkule naszego mózgu mają specjalizacje. Lewa zajmuje się myśleniem analitycznym, wnioskowaniem, językiem, liczeniem, pisaniem i logiką. Prawa natomiast jest specjalistką w kreatywności, intuicji, sztuce, muzyce, wyobraźni i odpowiada za orientację w przestrzeni.

Wynika z tego, że aby informacja dotarła również do prawej półkuli musi w niej się znaleźć kolor, rysunki, symbole pobudzające wyobraźnie i skojarzenia. Czy to się sprawdza? Można to sprawdzić na przykładzie dwóch różnych notatek zamieszczonych powyżej. Obie dotyczą tego samego zagadnienia, ale są wykonane w zupełnie inny sposób.

Tworzenie takich kreatywnych notatek jest elementem szerszego tematu zwanego myśleniem wizualnym.

Na myślenie wizualne składają się:

  1. Sketchnoting czyli najkrócej mówiąc kreatywne notatki.
  2. Graphic recording czyli wielkoformatowy zapis graficzny spotkań czy konferencji. Robi go osoba nie prowadząca wystąpienia.
  3. Graphic facilitation czyli wizualne wspomaganie wystąpienia. Prowadzący rysuje podczas prelekcji.
  4. Mapy myśli czyli graficzne narzędzie pozwalające na budowanie skojarzeń i powiązań.