Zaznacz stronę

Czytanie o matematyce może być ciekawe i wciągające. Na naszym rynku pojawia się coraz więcej pozycji godnych polecenia. Poniżej zamieszczam subiektywną listę pięciu książek, które powinny zainteresować dzieci w wieku 7-12 lat.

1. „Muzeum Tajemnic” David Glover

okładka książki   wnętrze książki

Książka wydana przez wydawnictwo Zielona Sowa, w serii Matematyczne Śledztwo, a jej tematem przewodnim są LICZBY. Nie jest to typowa książka, którą czyta się strona po stronie. Historia przygotowana jest w taki sposób, że czytelnik rozwiązując zagadki matematyczne podejmuje decyzję jak dalej potoczą się losy śledztwa. W tej pozycji wcielamy się w rolę detektywa, który ma zapobiec kradzieży Złotego Skarbu z Muzeum Tajemnic. Podróżując po kartach książki czytelnik musi wykazać się umiejętnościami matematycznymi oraz znajomością pojęć takich jak np. dwukrotność, ułamek, oś liczbowa, liczba pierwsza, zaokrąglenie itp.

Jest to bardzo fajna książka dla uczniów 4 – 6 klasy szkoły podstawowej, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby i młodsze dzieci sięgnęły po tę pozycję. Jeśli spodoba się Wam taka formuła tworzenia fabuły możecie sięgnąć po kolejne książki z serii Matematycznych Śledztw.

2. „Przygoda z niemożliwymi kształtami” Karol Sieńkowski

okładka   wnętrze książki

Książka wydana przez wydawnictwo Nowik. Skierowana jest głównie do starszych uczniów szkoły podstawowej. Autor pokazuje w niej jak zbudować figury, które przeczą prawom logiki. Jak patrzeć na takie figury i gdzie tkwi trik pozwalający na uzyskanie takiego właśnie efektu. Na końcu książki znajdują się szablony do wycięcia i sklejenia lub do odrysowania.

Miłośnicy prac manualnych będą zachwyceni. Życzę dobrej zabawy.

3. „Matematyka dla każdego dziecka” Jenice VanCleave

matematyka - książka   

Pozycja wydana dość dawno (1993 r) przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Jest kolejną książka w serii 101 Ciekawych Pomysłów. Jest to zbiór ciekawych pomysłów i doświadczeń podzielonych na cztery działy: podstawy, pomiary, wykresy i geometria. Każdy dział składa się z rozdziałów, które mają jednakową strukturę. Zaczynają się od podania przez autora celu jaki zamierza osiągnąć. Następnie zacytowane są niezbędne (naprawdę niezbędne) informacje zwane faktami. Później pojawiają się przykłady, ułatwiające zrozumienie wprowadzonych wcześniej pojęć. Dalej mamy zadania oraz ćwiczenie obrazujące dane pojęcie w praktyce. Na przykład w rozdziale dotyczącym pola powierzchni prostokąta mamy ćwiczenie podczas, którego dziecko sprawdza, jak wielkość powierzchni przedmiotów wpływa na prędkość ich spadania. Schemat przeprowadzenia doświadczenia oraz niezbędne materiały są dokładnie opisane i znajdują się w każdym domu. Na koniec rozdziału mamy wnioski z doświadczenia oraz rozwiązania do zadań. Praktyczny sposób wykorzystania matematyki jest ciekawym pomysłem. Bez problemów po książkę mogą sięgnąć  8 – 12  latkowie.

4. „Och, ta matematyka” Zlatko Sporer

okładka   środek książki   co to jest romb

To kolejna starsza pozycja z wydawnictwa Nasza Księgarnia z roku 1991. Dużo wiedzy matematycznej w formie rozmowy nauczyciela z uczniami. Całość uzupełniają zabawne rysunki i numeracja stron, która jest bardzo nietypowa. Po co pisać 62 skoro można 124/2, zamiast 81 pojawia się zapis w systemie dwójkowym czyli 1010001,  czy 2(100 + 1) zamiast 202. Moim zdaniem można mieć dużo przyjemności z czytania oraz rozwiązywania zamieszczonych na końcu quizów (odpowiedzi i rozwiązania do zadań również są zamieszczone. Pozycja przeznaczona jest raczej dla starszej młodzieży ze szkoły podstawowej.

 

5. „To nie jest kolejna książka do matmy” Anna Weltman

Okładka   fraktal

Bardzo świeża książka z wydawnictwa Dwie Siostry. Autorką jest amerykańska nauczycielka, która pokazuje dzieciom ciekawszą stronę matematyki. To nie jest książka do czytania na kanapie. W zasięgu ręki zawsze trzeba mieć kartkę, ołówek, linijkę czy nożyczki. Podczas podróży po kolejnych stronach cały czas coś rysujemy, kreślimy, wycinamy czy sklejamy. Dobra zabawa gwarantowana dla młodszych i starszych. W formie zabawy i praktycznych ćwiczeń dziecko dowiaduje się jak ciekawy jest świat matematyki, i że matematyka to nie tylko nudne rachunki czy niezrozumiałe zadania. Z pomocą rodzica z książki mogą korzystać nawet młodsze dzieci.