Zaznacz stronę

Czym jest mapa myśli?

Tak na prawdę mapa myśli to najzwyklejsza notatka, tyle że nie napisana w tradycyjnej formie. Ten rodzaj notatki bazuje na skojarzeniach i wielokierunkowym myśleniu.  Notując w ten sposób zawsze mamy miejsce, aby dopisać coś do wcześniejszych myśli. Jedynym ograniczeniem jest wielkość kartki i twoja wyobraźnia. Jeśli samodzielnie stworzysz mapę myśli, nawet po długim czasie będzie pobudzała twój mózg do odszukiwania skojarzeń i myśli, które chciałeś zanotować.

Jak krok po kroku stworzyć mapę myśli?

1.  Przygotuj kartkę i kolorowe mazaki.
Teoretycznie możesz stworzyć czarno – białą mapę myśli, jednak kolor odgrywa istotną rolę w naszych skojarzeniach, dlatego mapy są na ogół bardzo kolorowe.

2. Ułóż kartkę poziomo.
czyli dłuższym brzegiem do siebie.

3. Na środku umieść temat główny
Innymi słowy napisz na środku o czym będzie twoja notatka. Może to być słowo (np. dom, serce), wyrażenie (zwierzęta domowe, układ krwionośny) czy rysunek. Jeśli do tematu głównego dodasz efekt 3D to będzie super.

mapa myśli - centrum

4. Od tematu głównego poprowadź grube ramiona dla podtematów.
Staraj się zapisywać swoje myśli używając jak najmniejszej ilości słów. Jeśli uda ci się ograniczyć do pojedynczego słowa, będzie świetnie. Nie przejmuj się jednak gdy nie możesz lub nie umiesz się ograniczyć. Jedno słowo na ramieniu to ideał do którego dążymy, lecz nie zawsze go osiągamy.

Pisząc stosuj tylko litery drukowane. To pozwala zachować czytelność notatki.

Często poszczególne ramiona mają inne kolory, aby od razu łatwo zauważyć to co dotyczy jednego zagadnienia.

5. Rozbudowuj swoją mapę o kolejne poziomy.
Na każdym kolejnym poziom staraj się robić cieńsze linie i pisać mniejszymi literami.

Mapa myśli to twoja notatka, dlatego nie musisz się ograniczać do ramion i tekstu. Łącz treści za pomocą strzałek czy chmurek. Dodawaj rysunki, komentarze w ramkach i co tylko uważasz za potrzebne.

Mapa myśli wg. Agaty Baj

Jak uczyć się za pomocą mapy myśli?

Możesz przeglądać swoją mapę, przypominając sobie poszczególne zagadnienia. Możesz dopisywać informacje zdobyte w późniejszym terminie. Lub tworzyć swoją mapę od początku i porównywać ją z oryginałem.

A co jeśli nie umiem rysować?

Po pierwsze nie ma takiej możliwości. Każdy potrafi rysować w takim zakresie jaki jest nam potrzebny. Może nie jesteś drugim Matejko czy Van Gogiem, ale nie chodzi o to by tworzyć dzieła sztuki. Twoje rysunki mają być proste, ikoniczne i zrozumiałe dla ciebie.  Jeśli jednak bardzo chcesz możesz skorzystać z jednego z programów do tworzenia map myśli. Jest ich na rynku trochę i każdy znajdzie coś dla siebie. Na początek można wypróbować jedno z darmowych narzędzi np. Xmind.